Transport na Anguilli

Aby dotrzeć z Polski na Anguillę trzeba skorzystać z lokalnych linii lotniczych (na przykład WINAIR lub linie czarterowe) kursujących pomiędzy Anguillą a St. Kitts lub Antiguą (maksymalnie 35 minut lotu) albo przeprawić się na wyspę promem (na przykład z St. Martin, na co wystarczy około 20 minut, natomiast promy kursują mniej więcej co 35-40 minut od siódmej rano do siódmej wieczorem).

Połączenie lotnicze z Portoryko z kolei obsługuje American Eagle/American Airlines lub Rainbow International Airlines, ale lot trwa wtedy około godziny. Po wyspie poruszać się możemy na przykład wynajętym samochodem lub jeepem. Można też wypożyczyć tutaj skuter (od 20 USD za dzień) lub rower (około 10 USD za dzień). Trzeba tylko pamiętać, że na Anguilli obowiązuje ruch lewostronny oraz ograniczenie prędkości do 30 mil na godzinę (48 km/h).

Ciekawostka polega na tym, że na Anguilli można też wykupić tymczasowe prawo jazdy (za 20 USD), które uprawnia do prowadzenia pojazdów tak jak standardowe prawo jazdy. Wprawdzie na wyspie oficjalną walutą jest dolar wschodniokaraibski (EC), ale większość cen podawana jest także (co widać wyżej) w dolarach amerykańskich i pieniądzem tym można bez problemu praktycznie wszędzie zapłacić na przykład podatek za opuszczenie wyspy czyli „Departure Tax” w wysokości 20 $ od osoby dorosłej i 10$ od dziecka.

Trzeba też pamiętać, że podatek ten płaci się także w przypadku opuszczania wyspy nawet na jednodniową wycieczkę (5$) przez terminal promowy Blowing Point Ferry Terminal. Jeżeli chodzi o taksówki to na Anguilli w większości obowiązują stałe ceny za kurs. Dlatego maksymalnie za kurs dla dwóch osób z jednego krańca wyspy na drugi (ze strefy 1 do strefy 10) powinniśmy zapłacić 36 dolarów amerykańskich, choć musimy liczyć się z kosztami dodatkowymi w przypadku większej ilości pasażerów, bagażu lub kursu „po godzinach”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *