Geografia Anguilli

Geografia Anguilli

Anguilla jest podłużna (około 25 km długości) i niezbyt szeroka (niecałe 5 km szerokości w najszerszym miejscu), co mogło się przyczynić do powstania jest nazwa (Anguilla to po łacinie węgorz). Zresztą także jej oryginalna prekolumbijska nazwa „Malliouhana” oznaczała „wąż morski o kształcie łuku”.

Ma zaledwie 88 km2 powierzchni, ale i tak może się poszczycić aż 33 plażami (wszystkie są publiczne). Wyspiarze twierdzą, że są to najpiękniejsze plaże na świecie i trzeba przyznać, że mają sporo racji. Anguilla nie nastawia się na turystę masowego, więc zachowała swój dziewiczy charakter.

Liczba mieszkańców to niecałe 15 tys. osób, stolica wyspy nazywa się The Valley, w skład tego terytorium wchodzi ponadto kilka pomniejszych wysepek w tym bardzo charakterystyczna i z nazwy i z formy wyspa Sombrero (i chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego).

Anguilla to wyspa nizinna, najwyższy punkt wyspy ma zaledwie 65 m n. p. m (Crocus Hill). Dzięki temu, że ląd tworzą tu skały koralowo-wapienne Anguilla morze pochwalić się spektakularnymi formacjami skalnymi w tym jaskiniami. Inny fenomen przyrodniczy to słone jeziora w rejonie Sandy Ground. Panuje tu gorący klimat, średnia temperatura powietrza to 26-27 stopni. Równie wysoka jest temperatura wody, która oscyluje wokół 16-26 stopni. Opady są niewielkie, około 100 cm rocznie, głównie we wrześniu i październiku, więc na wyspie występuje raczej skąpa roślinność.

Najpiękniejsze miesiące na wyspie to luty i marzec, na jesieni mogą tu wystąpić cyklony, a ponadto od maja do listopada turystom mogą dokuczać komary.