Aktywność i rozrywka na Grenadzie

Jeśli nurkowanie to całe wasze życie, to dobrze trafiliście, ponieważ Grenada bywa nazywana nurkową stolicą Wschodnich Karaibów. No, a jeśli nigdy jeszcze tego nie próbowaliście, najwyższy czas zacząć. Koniecznie więc musisz wziąć udział w jakimś seafary (snorkeling) albo zaopatrzyć się w prawdziwy sprzęt do nurkowania z butlą (dostępny bez problemu w wypożyczalniach, gdzie pracują także instruktorzy, oferujący prywatne lekcje i czuwający nad naszym bezpieczeństwem).

W końcu to właśnie tu na dnie morza leży Titanic Karaibów czyli statek wycieczkowy Bianca C, który zatonął w 1961 roku.

Ponadto czeka tu na Was pełna niesamowitych barw rafa koralowa (Carriacou pochodzi od słowa „Kayryouacou” w języku Indian Arawaków oznaczającego „ziemię otoczoną rafą”), morskie obszary chronione a nawet podwodna „wystawa” rzeźby autorstwa Jasona deCaires Taylora (Underwater Sculpture Park w rejonie zatoki Moilinere). Ten złożony z 65 instalacji park jest nie tylko gratką dla miłośników sztuki, ale ma ułatwić odradzanie się ekosystemu rafy koralowej w tych rejonach. Rafa ulega stałej degradacji na skutek działalności człowieka, ale także sił natury jak huragany, dlatego konieczna jest budowa sztucznej rafy koralowej, która odwraca ten proces i wzmacnia naturalnie tworzące się skały koralowe.

Drugą wielką atrakcją na Grenadzie jest żeglowanie: na przykład w poszukiwaniu delfinów, na wędkarską wyprawę, w rejs na leniwe opalanie się na jachcie w poszukiwaniu dzikich plaż i bezludnych wysypek, no i naturalnie żeglowanie w regatach. Jednak na pewno warto zwiedzić także suchy ląd na Grenadzie, Carriacou i Petite Martinique i zachłysnąć unoszącym się wokół zapachem przypraw, z których wyspy słyną. Trzeba sobie na przykład urządzić wycieczkę nad któreś z kraterowych jezior Grenady – Grand Etang w parku narodowym Grand Etang National Park lub Lake Antoine po północno-wschodniej stronie wyspy. Bardziej wytrawni piechurzy powinni dotrzeć do jednego ze zjawiskowych wodospadów, w wyższych partiach lądu. Być może w trakcie tych wypraw będziecie mieli okazję zobaczyć narodowy gatunek gołębia – Grenada Dove, który jest obecnie zagrożony wyginięciem.

Na Grenadzie warto też zwrócić uwagę na zabytki, na pewno zachwycą nas trzystuletnie kościoły i wąskie uliczki miast, interesujący jest także budynek dawnej plantacji Morne Fendue, który przy okazji oferuje noclegi i lunch. Zachowały się tu też fortyfikacje obronne – Fort George i Fort Frederick. Grenada oferuje również coś dla fanów nocnego życia – dyskoteki, kluby, bary, śpiew, taniec i muzykę, a jeszcze lepiej odwiedzić wyspę, w trakcie jednego ze świąt lub cyklicznie odbywających się tu imprez m. in. z okazji Dnia niepodległości w lutym, festiwalu Grensave International Food and Drink Extravaganza, festiwalu na Dzień Św. Patryka (Patrick’s Day Festival) jak zwykle w marcu. Z kolei w kwietniu dużym wydarzeniem są imprezy poświęcone kulturze zbiegłych z plantacji niewolników, żyjących w zeszłych wiekach w ukryciu w tropikalnych lasach nie tylko na Grenadzie, ale i w innych miejscach na Karaibach – czyli Carriacou Maroon Music Festival. Będzie można wtedy zobaczyć tradycyjne tańce big-drum i kadryla, w grudniu natomiast także na Carriacou organizowany jest bożonarodzeniowy festiwal kolęd, co jest tylko jednym z wielu przykładów na to, jak niesamowitą mieszanką kulturową są Karaiby.

Konkurs na najlepsze zdjęcie z Grenady 2010

Biuro Turystyki Grenady (Grenada Board of Tourism) 16 sierpnia ogłosiło konkurs na najlepsze zdjęcie, nie tylko sezonu 2009-2010, ale także z lat wcześniejszych, jednak nie starszych niż z roku 2007. Zdjęcia mają oddawać przede wszystkim niezwykły charakter wyspy i jej mieszkańców. Fotografie mogą prezentować ciekawe miejsca, wydarzenia lub święta odbywające się na tej karaibskiej wyspie.

Prace można nadsyłać do 20 września br., do godziny 15:00 na adres mailowy spicephoto@grenadagrenadines.com, za pomocą formularza na stronie lub pocztą na płycie CD. W konkursie mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy wyspy jak i turyści. Minimalna liczba zdjęć, jaką należy przesłać to 10 (nagroda w danej kategorii) oraz 15 (nagroda główna). A nagrody są faktycznie atrakcyjne – voucher na kilkudniowy pobyt w hotelu True Blue Bay Resort ze śniadaniem, ważny przez rok, a ponadto 750 dolarów karaibskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *