Geografia Aruby

Aruba jest zlokalizowana w południowej części Karaibów, podobnie jak Bonaire i Curaçao tuż u wybrzeża Wenezueli. Wyspa ma 180 km2 powierzchni. Jest raczej nizinna, najwyższe wzniesienie to Mount Jamanota (188 m n. p. m.). Wybrzeże na północnym zachodzie jest piaszczyste i oferuje piękne plaże, z kolei brzeg północnego wschodu jest znacznie mniej przyjazny i bardziej niedostępny. Pogoda na Arubie jest w zasadzie prawie cały czas taka sama – słońce, wietrzyk i 27°C, bardzo rzadko też wyspie mogą zagrozić huragany, co czyni zeń jedną z ciekawszych propozycji na karaibskie wakacje. Ze względu na bardzo nieliczne deszcze roślinność jest tu raczej skąpa, a wręcz pustynna (np. kaktusy i aloes).

Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu Aruby są ukształtowane przez wiatr formy drzew divi-divi (pol. brezylka garbarska, co, przyznacie, brzmi już zdecydowanie mniej romantycznie). Samotne drzewo tego gatunku na plaży to absolutny „must” dla każdego fotoamatora spędzającego urlop na Karaibach, poza tym często można je znaleźć na materiałach promocyjnych wyspy.

Jeśli chodzi o lokalną faunę to oczywiście prym wiodą ptaki. Można je spotkać na przykład w regionie Bubali Bird Sanctuary, gdzie gniazdują liczne gatunki ptaków wędrownych. Bliskość stałego lądu powoduje też, że występują tu dziko żyjące kozy oraz osły, których potomkowie zapewniali na Arubie transport ludzi i towarów. Dla bezpieczeństwa i ochrony tych zwierząt utworzono specjalne rezerwaty – Donkey Sanctuaries, gdzie można je obejrzeć, pogłaskać i wesprzeć fundację na rzecz ich ochrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *