Kultura i sztuka Anguilli

Obecnie mieszkańcy Anguilli szczycą się tym, że na wyspie panuje radość i spokój, choć w całkiem niedawnej historii wyspy mieliśmy pamiętny zryw narodowo-wyzwoleńczy przeciwko Anglikom. Wprawdzie przewrót nie doprowadził do całkowitej separacji od korony brytyjskiej, ale stanowi przedmiot dumy narodowej wyspiarzy. Na Anguilli dominuje religia chrześcijańska i trzeba przyznać, że ilość kościołów na wyspie jest imponująca – niemal tak duża jak liczba plaż.

W jaskiniach Anguilli zachowały się dawne malunki naskalne oraz petroglify czyli wyryte w skale rysunki, wykonane przez rdzennych mieszkańców wyspy. Szczególnie warta odwiedzenia jest grota Big Springs.

W muzeum Heritage Collection znajdują się także liczące tysiąc lat eksponaty obrazujące kulturę pierwotną tego regionu oraz późniejszą historię Anguilli. Współczesną sztukę wyspy można podziwiać w jednej z szesnastu galerii malarstwa, fotografii i rzeźby lub pracowniach miejscowych artystów (na przykład w studio rzeźbiarza Cheddie’go Richardsona). Prezentowane są tam również przykłady lokalnego rękodzieła, na przykład biżuteria, drzeworyty lub ręcznie robione przedmioty ze szkła.

Najwybitniejsze przykłady kolonialnej architektury jakie znajdziemy na wyspie to Wallblake House czyli XVIII-wieczne zabudowania gospodarskie dawnej plantacji oraz stara wytwórnia soli (Old Salt Factory and Pumphouse) w rejonie słonych stawów Sandy Ground.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *