Historia Anguilli

Dzieje Anguilli są bardzo zbliżone do historii wielu innych karaibskich wysp. Pierwsi indiańscy osadnicy przybyli na wyspę około 4000 lat temu.Do dziś przetrwały miejsca kultu dla ich wierzeń w jaskini Big Springs oraz Fountain.

W połowie XVI wieku na Anguillę przybyli brytyjscy kolonizatorzy, którzy jak się później okazało bezskutecznie próbowali z Anguilli uczynić kolejną potęgę rolniczą opartą na plantacjach tytoniu i kukurydzy, a następnie trzciny cukrowej i bawełny, oraz oczywiście pracy afrykańskich niewolników. Plany te koniec końców zawiodły ponieważ na wyspie niewiele terenów nadaje się pod uprawy i w XIX wieku możliwości rolnicze tej ziemi w zasadzie zostały wyczerpane.

Znacznie większym sukcesem okazała się produkcja soli, ale i tak Anguilla szybko straciła na gospodarczym znaczeniu. Byli niewolnicy zaczęli zakładać spółki rybaków i marynarzy, dzięki którym odzyskali wolność. W połowie XX wieku rozpoczął się ruch emancypacyjny dawnych kolonii wielkich europejskich mocarstw. W wyniku tych zmian Anguilla uzyskała w 1962 roku status państwa stowarzyszonego, co doprowadziło do gwałtownego sprzeciwu mieszkańców pragnących pełnej niepodległości i tak zwanej Rewolucji na Anguilli w 1967 roku oraz drugiego powstania w roku 1969.

Na szczęście były to przewroty bezkrwawe i ostatecznie w 1980 roku przyznano Anguilli szerszą autonomię, choć problem w dalszym ciągu pozostaje nie do końca rozwiązany. Te wydarzenia upamiętnia Dzień Anguilli (Anguilla Day), obchodzony co roku 30 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *