Historia Anguilli
Dzieje Anguilli są bardzo zbliżone do historii wielu innych karaibskich wysp. Pierwsi indiańscy osadnicy przybyli na wyspę około 4000 lat temu.Do dziś przetrwały miejsca kultu dla ich wierzeń w jaskini Big Springs oraz Fountain.
W połowie XVI wieku na Anguillę przybyli brytyjscy kolonizatorzy, którzy jak się później okazało bezskutecznie próbowali z Anguilli uczynić kolejną potęgę rolniczą opartą na plantacjach tytoniu i kukurydzy, a następnie trzciny cukrowej i bawełny, oraz oczywiście pracy afrykańskich niewolników. Plany te koniec końców zawiodły ponieważ na wyspie niewiele terenów nadaje się pod uprawy i w XIX wieku możliwości rolnicze tej ziemi w zasadzie zostały wyczerpane.
Znacznie większym sukcesem okazała się produkcja soli, ale i tak Anguilla szybko straciła na gospodarczym znaczeniu. Byli niewolnicy zaczęli zakładać spółki rybaków i marynarzy, dzięki którym odzyskali wolność. W połowie XX wieku rozpoczął się ruch emancypacyjny dawnych kolonii wielkich europejskich mocarstw. W wyniku tych zmian Anguilla uzyskała w 1962 roku status państwa stowarzyszonego, co doprowadziło do gwałtownego sprzeciwu mieszkańców pragnących pełnej niepodległości i tak zwanej Rewolucji na Anguilli w 1967 roku oraz drugiego powstania w roku 1969.
Na szczęście były to przewroty bezkrwawe i ostatecznie w 1980 roku przyznano Anguilli szerszą autonomię, choć problem w dalszym ciągu pozostaje nie do końca rozwiązany. Te wydarzenia upamiętnia Dzień Anguilli (Anguilla Day), obchodzony co roku 30 maja.